Autogaasiseadmete tutvustus

Maailmas juba üsna laialt levinud mootorsõidukite gaasikütusele ümberehitusprotsess kogub iga aastaga aina rohkem hoogu. Peamisteks eelisteks on loodussõbralikkus – väheneb kahjulike heitgaaside hulk, ning sääst rahakotile. Samuti pikeneb mootori ja -õli tööiga. Gaas ei sisalda kahjulikke lisandeid (väävel,tina), mis osutavad lisakoormust mootoriosadele, katalüsaatorile ning lambda andurile. Seega sääst saavutatakse mitte ainult tänu odavamale kütusele, vaid ka sõiduki remondi ja hoolduse arvelt.

Kuidas toimib gaasiseade

Gaasiseadme tööpõhimõte on palju lihtsam kui klassikalise bensiini toitesüsteem. Propaan on balloonis ja paigaldatud pagasiruumi.Gaas on survestatud, seega kaob üks ebausaldusväärne sõlm – bensiinipump. Digitronikul, nagu ka teist tüüpi seadmetel, satub vedelgaas otse reduktorisse, kus see kuumeneb, aurustub ja juhitakse seejärel läbi dosaatori segistisse. Niimoodi moodustatakse töösegu, mis läheb põlemiskambrisse läbi elektroonilise pihusti.
Gaasiseadme paigaldus sisaldab ka magnetventiili, mis lõpetab gaasi pealevoolu (ka veaolukorras nagu leke vms).Digitronikul on ka lüliti, mille abil saab lülitada gaasi ja bensiini vahel.
Lisaks on kõik gaasiseadmed varustatud automaatkaitsmega, mis takistab gaasivoolu sädeme puudumisel.
Praegu ei üllata kedagi kui autol on gaasiseade, kuid siiski liigub veel piisavalt müüte selle kahjulikkusest. Paigaldades gaasi õigesti, nii nagu meie seda teeme, saate kindlad olla, et teie kilomeetrid on muretud ja kahjufaktor puudub! Seisame oma kvaliteedi eest.

Tööpõhimõte ja tutvustus

I põlvkonna seadmeid paigaldatakse peamiselt vanemat tüüpi sõidukitele, millel on karburaatoriga või mehaanilise sissepritsega mootor, kuid ei ole lambda andurit ega katalüsaatorit.

I põlvkond ei sisalda keerulist elektroonikat, väljaarvatud aurustil paiknevat gaasiklappi ja toiterežiimi valiku juhtlülitit. Põhilisteks elementideks on aurusti, gaasisegisti, kaitseklapp ja mehaaniline dosaator. Aurusteid on kahte tüüpi – elektrooniline või vaakumpõhimõttega. Selleks, et tagada ohutus ja vastavus mootorsõidukitele kehtestatud nõuetele, soovitame kasutada vaid elektroonilisi aurusteid. Lõplik gaasi etteande koguse reguleering toimub mehaanilise dosaatori abil.

Sõitmiseks kasutatavat kütuse saab valida salongis asuvast lülitist ning samas on näha ka paagis oleva gaasikoguse jääk.

Tööpõhimõte ja tutvustus

II põlvkonna seadmeid paigaldatakse autodele, millel on monopritsesüsteemiga mootor ning mis on varustatud lamda anduri ja katalüsaatoriga.

Suurim erinevus võrreldes I põlvkonna seadmetega seisneb gaasi etteande reguleerimises. Gaasi etteande kogust reguleerib seda elektoonilise juhtimisega dosaator, arvestades mis saab juhtsignaalid põhiliselt lamda andurilt. Elektroonika abil on võimalik väga täpne gaasi etteande reguleering vastavalt mootori tööreziimile ja väljalaskegaaside koostisele, mis tagab mootori optimaalse töö ja katalüsaatori pikaealisuse. Levinuimaks lahenduseks on dosaatori paigaldamine gaasivoolikule, segisti ja aurusti vahel.

Elektroonika lisandumine gaasisüsteemile tõstab ka selle hinda ning võib ületada I põlvkonna gaasiseadme maksumust kuni kaks korda. Hinnatase sõltub suuresti mootoritööd iseloomustavate signaalide arvust, mida on vajalik lugeda-emuleerida gaasiseadme töö tagamiseks.

Sõitmiseks kasutatavat kütuse saab valida salongis asuvast lülitist ning samas on näha ka paagis oleva gaasikoguse jääk.

Tööpõhimõte ja tutvustus

III põlvkonna puhul juhitakse gaasisegu põlemiskambrini. Kui II põlvkonna gaasiseadmetes juhiti gaasi ja õhu segu põlemiskambrisse läbi ühe segisti, kus mootori töötades oli kogu sisselaskekollektor täidetud süttimisvalmis kütteseguga, siis III põlvkonna seadmega juhitakse gaas otse sisselaskeklapi lähedusse. Selline lahendus kaotas ära võimaluse häireteks mootori töös, mis olid tingitud gaasisegu plahvatamisest sisselaskekollektoris.

Sõitmiseks kasutatavat kütuse saab valida salongis asuvast lülitist ning samas on näha ka paagis oleva gaasikoguse jääk.

Tööpõhimõte ja tutvustus

IV põlvkonna süsteem on oma tööpõhimõttelt uuenduslikum vanadest süsteemidest. Elektromagnetilised pihustid suudavad nii paralleelselt kui eraldiseisvalt pihustada gaasi põlemiskambrisse. Vastavat protsessi kontrollib pihustite juhtplokk, mis tagab parima võimaliku gaasi-õhu segu.
Vajalikud andmed loetakse tehase poolt paigaldatud mootori juhtplokist. Võimalusel saab nupuvajutusega vahetada kütuste – bensiini ja gaasi vahel.
Süsteem sobib kõikide uuemate ja vanemate autodega – katalüsaatorite ja muu saasteaineid vähendavate seadmetega.

Tööpõhimõte ja tutvustus

V põlvkond erineb teistest põhiliselt selle poolest, et gaas pihustatakse mootorisse vedelal kujul. Selle jaoks on olemas eraldiseisev pump, mis toodab vajaliku rõhu surumaks gaasi vedelal kujul kuni pihustiteni. Tagasivool toimub rõhuklapikaudu tagasi ballooni.
Pihustamine toimub elektromagnetiliste pihustite kaudu. V põlvkonna süsteemiga on võimalik pihustada ka läbi tavaliste bensiinipihustite.

Gaasi õigeaegseks ja õige koguse pihustamiseks vajaliku info loeb süsteem tehasest paigaldatud mootori juhtplokilt. Vajalikud korrektsioonid viiakse sisse automaatselt.

Müüdid

Talltrans OÜ

Reg. number11905715
KMKR nr.EE101369271
AadressBetooni 3a, Tallinn
Telefon+372 5805 8455
E-postinfo@gazland.ee

Võtke meiega ühendust